HANGİ ÇİKOLATAYI KULLANIYORUZ?

Eşsiz lezzetli, el yapımı çikolatalarımızda sadece en kaliteli Belçika menşeili yüksek kaliteli bitter kuvertür çikolatarı kullanıyoruz. 

Butik çikolatacılar olarak genellikle aynı kalitede Belçika çikolataları kullanıyoruz, farklarımız reçetelerimizde saklıdır. Ve siz çikolatalarımızı tattığınız zaman şahsına münhasır lezzetllerdeki çikolatalarımızın farkını hemen hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Gerçek el yapımı çikolataların yani bizim gibi zanaatkarların yaptıkları ürünlerde iyi malzeme kullanmanın gerekliliğine inanıyoruz. Belçika'dan ithal edilen yüksek kaliteli bitter çikolataları kullandığımızdan dolayı çikolatalarımızı yedikten sonra damağınızda yapışkan yağ kalıntısı hissetmezsiniz. Kullandığımız çikolatanın içeriği;

  • Min. kakao kitlesi: %54,5 
  • Kakao yağı : %36,6    
  • Hafif, doğal, vanilya katkılı, yumuşak ve iyi dengelenmiş çikolata

ÇİKOLATA NASIL YENMELİ?

Çikolata beş duyu organıyla hissedilerek yendiğinde hazza dönüşecektir. Öncelikle baş parmak ile işaret parmağınız arasında tutarak parlaklığını görmelisiniz, sonra koklamalı ardından da küçük bir parça ısırarak çıt sesini duyarak aldığınız parçadaki tadları almaya, aromaları hissetmeye çalışmalısınız. İkinci ve büyük ısırıkta çikolatayı damağınıza yapıştırarak, yavaş yavaş eritirken lezzeti hissetmelisiniz. Hoşlandığınız bir müzik eşliğinde, sakin bir ortamda çikolata yerken lezzetin tüm katmanlarını hissederek  tüm yorgunluğunuzdan uzaklaştığınızı hissedeceğinizden emin olunuz.

ÇİKOLATANIN İYİSİNİ NASIL ANLARIZ?

Bakarak, koklayarak ve tadarak çikolatanın kalitesini anlayabilirsiniz. İyi bir çikolatanın görüntüsü parlak ve pürüzsüz olmalı, üzerinde leke ve çizik olmamalıdır. İki parmağınızla tutup kokladığınızda çikolatanın içindeki aromaların kokusunu hissetmelisiniz. Kaliteli çikolata elle tutulduğunda birkaç saniye içinde erimeye başlar, bu durum kakao yağının 34 derecede erimeye başlamasındandır. Isırdığınızda çıtırtı sesi duyarsınız, bu da kakao yağındaki yağ kristallerinden kaynaklanmaktadır, iyi temperlenmiş olduğunun göstergesidir. İyi bir çikolata yediğinizde damağınıza yapışan yağ hissi almazsınız, damağınızda yağ tadı alıyorsanız çikolatanız pek kaliteli sayılmaz.

ÇİKOLATAYI NASIL SAKLAMALIYIZ?

Çikolata neme, kokuya, havaya ve ışığa temas halinde oksidasyona karşı duyarlıdır. Çikolata ışıktan ve havadan korunmalı ve 12-20 derece arasında sabit bir sıcaklıkta, serin ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Buzdolabında muhafaza önerilmemektedir. Ancak zorunlu hallerde çikolata ambalajı birkaç kat kağıtla sarılarak buzdolabının sebzelik bölümünde kısa dönemli saklanabilmektedir. 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı